Dżinsy są najpopularniejszym rodzajem spodni, które królują w męskich garderobach. Sprawdzają się w niemal każdej sytuacji i porze roku. Jednak nie są jedynym rozwiązaniem na dolną część odzieży męskiej. Obecnie na zachodzie można dostrzec, że popularne dżinsy są wypierane przez spodnie chino. Skutecznie uzupełniają dzienne stylizacje, a jednocześnie bardzo dobrze układają się na różnych sylwetkach. Trend zaczyna być dostrzegany także na polskich ulicach, a mężczyźni wybierają je świadomie ze względu na komfort ich noszenia. Przedstawiamy, czym różnią się spodnie chino a dżinsy, a także dlaczego warto mieć spodnie chino w swojej garderobie.
Dlaczego spodnie chino stają się popularne?
Zasadnicza różnica pomiędzy spodniami chino a jeansami wynika z materiału, z którego są wykonane. Spodnie chino są szyte wyłącznie z bawełny, co je odróżnia od spodni wykonanych z charakterystycznej jeansowej tkaniny. Chino charakteryzuje dość atrakcyjna cena. Są bardzo przystępne, dlatego coraz chętniej wybierane.
Spodnie chino stanowią kompromis pomiędzy luźnym wyglądem dżinsów a eleganckimi spodniami od garnituru. Choć często są kojarzone właśnie ze spodniami garniturowymi. Wybierane są przez Panów, którym zależy na posiadaniu nieco bardziej eleganckiej wyglądu.
Historia spodni chino
Co ciekawe, rozwiązania stosowane w spodniach chino wywodzą się wprost z XIX-wiecznej armii brytyjskiej. Początkowo występowały wyłącznie w kolorach ziemi, aby umożliwić kamuflaż żołnierzy. Wygoda ich użytkowania przełożyła się na ich spopularyzowanie w społeczeństwie. Z czasem gama dostępnych kolorów zaczęła się szybko poszerzać. W rezultacie występują w każdym kolorze.
Nazwa tych spodni wywodzi się z hiszpańskiego zwrotu pantalones chino, czyli w dosłownym tłumaczeniu spodnie z Chin. Miejscem ich początkowej,masowej produkcji były wyłącznie Chiny.
Dżinsy czy spodnie chino?
Moda, choć czerpie sporo z przeszłości, to nieustannie się rozwija. W rezultacie na przestrzeni lat przechodzi wiele transformacji. Aktualnie można dostrzec mniejszą popularność dżinsów. Ich luźny charakter coraz rzadziej wpisuje się w oczekiwania związane z kreowaniem swojego wizerunku. Współcześni mężczyźni chcą swoim wyglądem reprezentować dbałość o prezencję, w co doskonale wpisują się spodnie chino. Specjaliści przewidują, że już za kilka lat skutecznie zepchną dżinsy na marginalną pozycję w świecie mody i codziennych stylizacji. Szczególnie, że chino sprawdzają w większej ilości sytuacji, a przy tym nie obniżają komfortu na co dzień. Zachęcamy do eksperymentowania i znalezienia miejsca w garderobie dla tego rodzaju spodni. Z pewnością, w niejednych sytuacjach okażą się wręcz niezastąpione i świetnie wypełnią lukę stworzoną przez dżinsy.
Czym charakteryzują się spodnie chino?
Spodnie chino wyróżniają się wykonaniem wyłącznie z bawełny i posiadaniem klasycznego kroju. Nogawki są najczęściej zwężane ku dołowi. Dodatkowo posiadają charakterystyczne kieszenie skośne. Z kolei tylne kieszenie wewnętrzne nie posiadają patek. Do ich wykończenia wykorzystane są wypustki i zapięcie na guzik.
W zależności od modelu, można wyróżnić chino w kroju slim lub regular. W poprzednich latach zdecydowanie większą popularność odnotowywały spodnie slim, jednak od kilku sezonów to właśnie chino w kroju regular cieszą się większą popularnością. Spodnie w kroju regular są szczególnie polecane mężczyznom posiadającym bardziej rozbudowane uda.
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się chinosy z wysokim stanem u mężczyzn dążących do uzyskania bardziej eleganckiego wyglądu. Wyczuwalna jest w nich mocna inspiracja modą panującą w XX wieku, kiedy elegancki wizerunek był nadrzędnym celem tworzonych stylizacji.
Jak stylizować spodnie chino?
W latach 90′ XX wieku, spodnie chino były rekomendowane jako idealne spodnie do pracy biurowej w dużych korporacjach. Przemawiała za tym również ich łatwiejsza stylizacja do półformalnego stylu. Do spodni chino warto dobierać koszulę OCBD, czyli najbardziej uniwersalny rodzaj półformalnej koszuli o splocie Oxford. Uzupełnieniem stylizacji ze spodniami Chino są marynarki. Mogą być one wykonane zarówno z wełny jak i bawełny. W przypadku bawełnianych modeli uzyskuje się bardziej codzienny outfit. Alternatywnie można zdecydować się na zestawienie ich ze swetrem z wełny merynosów. Wówczas pod spód swetra można założyć koszulę i krawat. Całość ubioru można dodatkowo wystylizować koniakowymi mokasynami czy nawet skórzanymi, białymi tenisówkami. Możliwości jest naprawdę bardzo dużo, a uzyskany efekt może przerosnąć posiadane oczekiwania.