Casual w większych rozmiarach

Jak dobrze się ubrać?- Styl Casual

Styl casual – luźniejszy niż formalny, klasyczniejszy niż sportowy

Photo by Troy Spoelma on Unsplash

Styl casualowy należy rozumieć jako syntezę dwóch wielkich nurtów modowych. Konserwatywna i zachowawcza klasyka, łączy się tutaj ze znaną nam, nowoczesną tendencją do ubrań zupełnie swobodnych. W rezultacie otrzymujemy styl dający ogromną wygodę, dopasowany do współczesnej sytuacji odzieżowej; nie wyglądamy pretensjonalnie, co powodowałoby dyskomfort w otoczeniu i nas samych. Jednocześnie, jesteśmy bardzo dalecy od niechlujności czy też – nazywając rzecz po imieniu – zupełnego braku powagi.

Odnajdujemy tu takie cechy, jak prostotę i minimalizm, w niezobowiązującej – ale dobrze przemyślanej – odsłonie. Casual należy więc uznać za styl bardzo zbalansowany i niekontrowersyjny. Doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie panują rygorystyczne zasady dress codu. Styl Casual jego uniwersalność przejawia się także w tym, że nadaje się dla każdego. Jednak, aby w ubraniach casualowych wyglądać dobrze, należy nosić je z głową. Szczególnie istotne jest tutaj odpowiednie dopasowanie do sylwetki. Na co powinni zwrócić uwagę mężczyźni o mocniejszej sylwetce? Jakie zestawy będą leżeć na nich szczególnie dobrze? 

T-shirt na pierwszym planie

Photo by Luwadlin Bosman on Unsplash

Ciężko mówić o stroju codziennym, nie wspominając o t-shircie; od niego właśnie zaczniemy. Nad czym warto się pochylić? Przede wszystkim – o czym mówi się bardzo często – poziome pasy zdecydowanie nie są naszym sprzymierzeńcem. Sprawiają, że ciało staje się wizualnie szersze i o wiele mniej dynamiczne. Wiele zmienia również kształt koszulki pod szyją; odradzamy okrągłe wycięcia, które sprawiają, że i twarz staje się optycznie okrągła. Doskonałym wyborem są za to v-necki (dekolty w serek) oraz koszulki polo. Dodają one smukłości tej części ciała, uwydatniając szyję, która w innych wypadkach mogłaby wizualnie „znikać”. Jako spodnie doskonale sprawdzą się jeansy czy też, nieco formalniejsze, chinosy. Pamiętajmy, aby nie były one zbyt długie ani zbyt szerokie; zwłaszcza poniżej kolana możemy sobie pozwolić na węższy krój. Włożenie koszulki w spodnie nie jest najlepszym pomysłem. Warto za to narzucić na wierzch coś jeszcze – na przykład rozpiętą koszulę czy kurtkę bomberkę – co odpowiednio wymodeluje biodra i talię.

Propozycja styl casual na chłodniejsze chwile

Photo by Alex OToole on Unsplash

Bywają dni, kiedy zwykła koszulka nie zapewnia wystarczającej ochrony przed zimnem. Najprostszym wyjściem będzie dla nas użycie jej „ocieplonej wersji”; czyli po prostu swetra. Podobnie, najkorzystniejszym dekoltem będzie wcięcie v-kształtne. Jeżeli bardzo nie chcemy rozstawać się z t-shirtem, również posiadamy taką możliwość; wystarczy okryć go kardiganem. Należy pamiętać przy tym o kilku zasadach. Przede wszystkim, unikajmy ubrań masywnych samych w sobie; przytłaczające, tweedowe tkaniny, tudzież ciężkie sploty warkoczowe nie są najlepszym pomysłem; odbierają sylwetce lekkość. Idealną tkaniną będzie za to – wizualnie o wiele lżejsza, wciąż jednak doskonale grzejąca – flanela. Unikajmy również zasłaniania szyi; zarówno przez wysokie, postawione kołnierze w niektórych kardiganach, jak i golfy.

Idealne połączenie na zimę

Gdy pojawiają się największe mrozy, niekwestionowanym liderem garderoby stają się kurtki zimowe. Ich wybór jest bardzo szeroki, dlatego też łatwo wykorzystać je na swoją korzyść. Uogólniając; celujmy w nakrycia smukłe, czyli długie a jednocześnie dość wąskie. Oczywiście, że zimowe odzienie do najcieńszych nie należy, unikajmy jednak bardzo obszernych, puchowych kurtek, które optycznie nas „rozpychają”. Pomyślmy za to o polarach czy kurtkach materiałowych (czyli, mówiąc inaczej, parkach). Unikajmy wszelkich pikowań; w romby, kratę, a przede wszystkim w poziome pasy. Dobrze, jeśli kurtka będzie stosunkowo długa; sięgająca zdecydowanie poniżej pasa. Doskonałym pomysłem będzie stworzenie pionowej linii w sylwetce, przez tak prozaiczny dodatek jak szalik. Zwróćmy jednak uwagę na jego prosty krój; unikajmy wyrobów dzierganych i o fantazyjnych splotach. Przy stroju zimowym należy starannie dobrać buty; unikajmy bardzo masywnych trzewików, dążmy za to do kolorystycznego zbliżenia ich do spodni.

Dodaj komentarz