Spodnie bojówki męskie

Spodnie bojówki męskie to przede wszystkim praktyczny element ubioru. Stworzone na potrzeby żołnierskie, z czasem stały się nie tylko modne wśród wielu warstw subkulturowych, ale także znalazły praktyczne zastosowanie w niejednym sporcie. Jest wiele rodzajów bojówek męskich, pasujących do różnych stylów ubioru, niekoniecznie nawiązującego do militarnego. Jak fenomen bojówek wpłynął na style tak wielu różnych społeczności? Czemu żołnierskie spodnie stały się symbolem buntu, muzyki punk, czy skinheadów, a z czasem przekształciły się w najbardziej rozpowszechniony i różnorodny typ spodni? Bojówki, spodnie na każdą okazję i dla każdego.

Historia bojówek męskich

Najbardziej rozpoznawalną cechą spodni typu bojówki, są kieszenie cargo, czyli boczne. W 1938 roku powstał brytyjski mundur bojowy o nazwie „Battledress”, który jako pierwszy wykorzystywał boczne kieszenie zwane cargo i zapoczątkował styl spodni znany później jako bojówki. Zastosowanie wielu praktycznych i obszernych kieszeni zrewolucjonizowało mundury wojskowe. Od roku 1940 również armia amerykańska zaczęła używać kieszeni bocznych, chociaż początkowo jedynie wśród spadochroniarzy. Z czasem bojówki przeszły wiele usprawnień i rozpowszechniły się wśród mundurów żołnierskich na całym świecie. Spodnie były luźne i ściągane przy kostce tak, by można było się swobodnie poruszać i zapewnić sobie warstwę izolacyjną dzięki utrzymywanemu wewnątrz spodni powietrzu. Rosnąca ilość różnych kieszeni i coraz lepsze techniki kroju, sprawiły, że bojówki zaczęli nosić cywile. Stały się one modne i przeszły wiele zmian do czasów dzisiejszych.

Zalety bojówek męskich

Obecnie zalet jest tyle, co rodzajów bojówek. Tradycyjne, w różnych odsłonach, cechują przede wszystkim praktyczne zastosowanie kieszeni, wygodny i mniej lub luźniejszy krój, wysoki poziom wytrzymałości materiału. Ale inne typy bojówek również mają swoje zalety. Podsumować można to w taki sposób, że każdy rodzaj bojówek ma zalety w stosunku do potrzeb osoby je noszącej. Bojówki wyjściowe są praktyczne i wygodne, a przy tym modne. Elegancka wersja jest bardziej dopasowana oraz stonowana, nastawiona na połączenie wygody z elegancją. Sportowe bojówki są zbliżone do tradycyjnych, występują jednak większej gamie kolorów i posiadają wiele usprawnień dopasowanych do danej dziedziny sportu.

spodnie bojówki męskie
Photo by Miguel Carraça on Unsplash

Styl klasyczny

Klasyczne bojówki męskie nawiązują stylem do wojskowego. Zarówno ubarwienie jak i krój są wzorowane na tradycyjnych spodniach wojskowych wykorzystujących kieszenie cargo. Istnieją zarówno w wersji pełnych spodni jak i krótkich. Zazwyczaj są one tylko trochę luźne, można jednak znaleźć typowe bojówki militarne z bardzo luźnymi krojem i zwężanymi nogawkami do schowania w cholewę buta. Bardzo często stosowane są przez myśliwych oraz osoby pasjonujące się survivalem. Mimo tego bojówki klasyczne można wykorzystywać również na co dzień. Wygodny prosty krój i dodatkowe kieszenie to bardzo komfortowa opcja dla mężczyzn, a kolorystyka moro nie ogranicza się wcale do zieleni i brązu. Khaki, czerń i granat potrafią bardzo ciekawie wpłynąć na styl ubioru, a całość można dostosować do każdej sylwetki, również pod kątem kroju. Ten tym spodni pasuje zarówno do codziennej aktywności jak i na spotkania wśród przyjaciół, rodziny, czy na randce.

Moda uliczna

W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych powstał styl miejski łączący bojówki z glanami. Najbardziej popularny był w subkulturze metalowej i punkowej, a więc związał się również ze stylem muzycznym ciężkich brzmień i buntu. Również wśród skinheadów można było zobaczyć rozszerzającą się modę na bojówki i glany. Styl ten podkreślał kontrkulturowy kierunek skinowskiej społeczności na całym świecie. Z czasem miejski styl bojówek przenikał do kolejnych subkultur i ulegał coraz większym zmianom w zależności od społeczności.

Dżinsy czy bojówki?

Obecnie pytanie to nie jest takie trafne. Styl bojówek i dżinsów z czasem zaczął się łączyć i powstało wiele rodzajów spodni pasujących do różnych stylów ubioru. Zazwyczaj główną różnicą jest węższy krój bojówek dżinsowych od tradycyjnych, oraz kolorystyka nienawiązująca do militarnej. Ten typ bojówek jest też mniej nastawiony na praktyczne zastosowanie kieszeni i kroju, a bardziej na efekt wizualny.

Bojówki casual elegant

To styl bardziej elegancji, który wymaga zwrócenia uwagi na pewne aspekty. Przede wszystkim nie należy tutaj wybierać kolorystyki moro, a raczej jednolitą i utrzymaną w ciemnej tonacji. Idealnie pasuje do tego skórzany pasek. Krój powinien być spójny z sylwetką, należy unikać tradycyjnego luźnego kroju bojówek. Spodnie te nadają się zarówno do codziennego eleganckiego stylu i świetnie zastąpią spodnie tradycyjne, jak i do wyjść specjalnych i marynarki. Trzeba pamiętać, że ten typ bojówek nastawiony jest na modny wygląd. Mimo praktycznych kieszeni nie jest to rodzaj spodni na wypady myśliwskie, czy sportowe.

Zastosowanie w sporcie

Wiele dziedzin sportu wymaga praktycznego podejścia, a bojówki sprawdzają się w tym idealnie. W zależności od typu sportu można wybrać luźniejsze spodnie, bądź z większą ilością kieszeni. Często bojówki posiadają cechy dedykowane do jakiejś czynności, przede wszystkim w przypadku wspinaczek. Bardzo cenione są też bojówki dostosowane do wędkarstwa i myślistwa, ale równie chętnie bojówkowy styl stosują gracze w paintball.

Bojówki dla każdego

spodnie bojówki męskie
Photo by Lacey Raper on Unsplash

Cechy bojówek męskich, czyli wygoda, praktyczne zastosowanie, wytrzymałe materiały i modny wygląd, są utrzymywane w każdym fasonie. Również w wersji dla puszystych. Każdy mężczyzna chce się dobrze czuć w ubraniu, które jednocześnie będzie stylowe. Komfort i różnorodność stylów, jakie niosą za sobą męskie bojówki, to właśnie taki typ ubrania. Dostępność w rozmiarach dla każdej sylwetki nie umniejsza walorów bojówek. Są to cechy spodni, które występują w każdym rozmiarze, a dostępność jest bardzo duża. Co więcej, możliwość dostosowania stylu i kroju do postury mężczyzny, pozwala na podkreślenie atutów. Do tego odpowiednia część górna, na przykład marynarka oversize, która nie tylko będzie stylowa, ale również podkreśli pozytywnie posturę dużego mężczyzny. 

Uniwersalne i dostosowane

Spodnie bojówki męskie są uniwersalne, a jednocześnie specyficznie dostosowane do potrzeb. Wywodzące się z militarnego zapotrzebowania na wytrzymałe i praktyczne mundury, stały się nie tylko elementem stroju dla miłośników militariów, ale także dla sportowców, czy do codziennego noszenia w formie luźnego stylu lub eleganckiego. Były symbolem wyzwolenia i wolności, buntu i determinacji, profesjonalizmu i patriotyzmu, aż w końcu stały się elementem większości współczesnych subkultur na całym świecie. Każdy jest w stanie znaleźć typ bojówek dla siebie, zarówno myśliwy czy wędkarz, sportowiec i biznesmen, w stylu ulicznym lub eleganckim. Spodnie bojówki męskie są powszechne dla kobiet i mężczyzn w najróżniejszych aranżacjach, a bojówki męskie dla dużych mężczyzn to żaden problem. Wystarczy znaleźć takie, które będą odpowiadać charakterowi danej osoby i dobrać do nich odpowiednie elementy, by zyskać w oczach swoich i innych.

Dodaj komentarz