Divest.pl

Spis treści

Dlaczego warto podwijać spodnie męskie? Co to pinroll?

Czym jest ten pinroll

Podwijanie nogawek znane są od setek lat. Przekładając z języka angielskiego, podwinięcie nogawki, czy też sam pinroll to mankiet naszych spodni. Zastosowanie podwinięcia nogawek zapobiegało strzępieniu się spodni podczas ich używania, a także żeby oddzielić wizualnie spodnie od butów, ale również w dawnych czasach, rodzice kupowali dłuższe spodnie swoim dzieciom. Dzieci szybko rosną a wymiana garderoby dziecięcej jest bardzo kosztowna, dlatego kupowano za długie spodnie, podwijano je, i dostosowywało się ich długość wraz ze wzrostem dziecka. Trend podwijania nogawek pojawia się i znika. Najpierw w 1980 roku następnie w 1990, potem zniknął tylko po to by wrócić do nas w 2010 roku w Londynie i znów być popularnym na całym świecie, w charakterystycznym ciasnym podwinięciu, czyli tytułowym – pinroll.

Jak podwijać spodnie ?

Podwinięte nogawki czy pinroll są nadal modnym i praktycznym rozwiązaniem. Wydaje się, że podwijanie spodni to banalna czynność, jednak warto włożyć w nią trochę pracy, by wyglądało to estetycznie. Trend podwijania spodni zaczęło się w latach 50 z wejściem do kin filmu “Buntownik z wyboru”. Dziś cel zabiegu ma dobrze wyglądać , choć można być również praktyczny.

Jak podwijać spodnie na tak zwany pinroll

Aby nogawka spodni wyglądała dobrze, trzeba pamiętać o balansie. Nie możemy ich podwinąć za krótko ani za długo. Mamy parę zasad, których warto się trzymać. Na początku lekko podciągamy nogawkę nad kostkę. Łapiemy za koniec nogawki od wewnętrznej strony spodni, robiąc nakładkę. Trzymając cały czas nogawkę jednym palcem, podwijamy pierwszą warstwę nogawki, na szerokość około 2,5 cm. Następnie podwijamy drugi raz, nadal trzymając zakładkę. W ten sposób tworzymy pinroll. Aby „Pinroll” wyglądał estetycznie nogawki powinny mieć taką samą długość z każdej strony. Przy prawidłowym wykonaniu, spodnie powinny kończyć się tuż nad kostką. Dwukrotne podwijanie jest jedyną skuteczną metodą ponieważ daje stabilność konstrukcji pinrolla oraz powoduje że zakładka nie pomarszczy się.

Przykład podwinięcia spodni na pinroll

 

Photo by bantersnaps on Unsplash

Pinroll – które spodnie wybrać?

Podwinięte nogawki u mężczyzn sprawdzają się przy każdych spodniach zarówno szerokich czy wąskich.  Lecz najlepiej Pinroll będzie wyglądać w spodniach o prostej nogawce. Spodnie o prostych nogawkach to idealny model do Pinroll są na tyle luźne że bez problemu uzyskamy świetny efekt bez zbytniego uciskania kostki. Wywijanie nogawek będzię łatwiejsze w spodniach z takiego materiału jak jeans ponieważ materiał jest sztywniejszy co ułatwia utrzymanie nogawki przez pinroll. W przypadku bawełnianych spodni pinroll może się rozwinąć. 

Pinroll – dodatkowe porady

Ten trend wykorzystują praktycznie wszyscy, począwszy od młodzieży, po dorosłych. Wiesz już jak podwijać nogawki, teraz przedstawię ci kilka porad które pozwolą ci uzyskać jak najlepszy efekt. 

  • Zrezygnuj z pinroll-a w okresie zimowym pomimo tego że nie ma przeciwskazań medycznych wygląda to po prostu źle, w pozostałe pory roku pinroll jest świetną opcją na urozmaicenie swojego ubioru.
  • Buty które należy wybrać do podwiniętych spodni zależą od materiału spodni które wybierzesz. Jeśli stawiasz na jeansy świetnym wyborem będą tzw. sneakersy. Do lnianych lub bawełnianych chinosów, w okresie wakacyjnym warto postawić na mokasyny, espadryle lub loafersy.
  • Modnym trendem jest łączenie klasycznych półbutów z kolorowymi skarpetkami, dzięki podwinięciu spodni uwydatnimy ten element naszej garderoby przenosząc dodatek na pierwszy plan stylizacji.
  • Niscy panowie powinni uważać w tworzeniu stylizacji z podwiniętymi nogawkami ponieważ ten zabieg potrafi optycznie skrócić sylwetkę. W takim przypadku można spróbować podwinąć spodnie tylko jeden raz, wybierając dopasowane modele i zestawiając je ze sneakersami z dodającym kilku centymetrów systemem amortyzacji.

Jak podwijać spodnie?

Jak można podwinąć spodnie? Jak się okazuje, jest parę sposobów! Każdy z nich wygląda nieco inaczej, więc możesz wybrać, który ci pasuje najbardziej.
Klasyczne podwinięcie – to trwały i prosty sposób podwinięcia, który sprawdzi się na stosunkowo wąskich spodniach. Zawiń niewielki fragment dołu nogawki na trzy razy. Jeśli zawinięta nogawka jest za szeroka co nie wygląda schludnie lub rozwija się dobrym rozwiązaniem może być kolejny sposób.
Pinroll – pinroll to niezwykle popularna metoda podwijania spodni, zwłaszcza w streetwearze. Również polega na trzech podwinięciach, jednak najpierw tworzy się zakładkę zmniejszającą obwód nogawki. Zbierz nadmiar materiału wokół kostki, a następnie ciasno zawiń nogawkę na trzy razy.

Dobrze wykonany pinroll jest trwały i nie rozwiązuje się w trakcie chodzenia. To dobry sposób na szybkie zwężenie zbyt szerokiej nogawki.
Szeroki mankiet – bardzo stylowe, choć rzucające się w oczy podwinięcie. Zawiń dosyć długi fragment nogawki (ok. 3-5 cm) do góry na jedną zakładkę. Następnie schowaj obszycie wewnątrz mankietu.
Ten sposób świetnie pasuje do stylizacji typu preppy.

 

Photo by Sara Rolin on Unsplash

Jakie spodnie możesz podwinąć? Nie tylko jeansy!

Jeansy są najczęściej podwijanymi spodniami. Wewnętrzna, kontrastowa strona dżinsu prezentuje się ciekawie i daje pożądany efekt. Podwinąć możesz także takie spodnie jak chinosy, sztruksy czy letnie lniane spodnie.
By wszystko wyglądało schludnie, spodnie nie mogą być za szerokie. Podwinięcie nie będzie dobrze wyglądać na dzwonach lub szerokich bojówkach. Nie polecam podwijać spodni garniturowych w tym przypadku należy udać się do krawca .

Kiedy podwijać nogawki?

Problem z podwiniętymi nogawkami mogą mieć mężczyźni niscy – pinroll optycznie skróci nogi
i wprowadzi niepotrzebną dysproporcję do wyglądu sylwetki. Nad sensownością tego rozwiązania warto się zastanowić zwłaszcza wtedy, gdy niskiemu wzrostowi towarzyszy znaczna tusza. W tym przypadku należy pamiętać o innych rodzajach podwinięć spodni, to, że jeden rodzaj nie pasuje, nie znaczy że trzeba rezygnować całościowo z podwijania spodni. Klasyczne podwinięcie spodni sprawdzi się świetnie w przypadku wysokich butów. Dzięki podwiniętym spodnią w zimową lub deszczową pogodę nie ubrudzimy sobie spodni oraz będziesz wyglądać schludnie i modnie.

Photo by Morgan Sessions on Unsplash

Zobacz inne wpisy

SPODNIE CARGO

NALEŻĄ DO NAJGORĘTSZYCH TRENDÓW MODY MĘSKIEJ 2021 ROKU Każdy z nas ma takie chwile, w których wraca myślami do tego, co nosiliśmy może 2-3 lata

Czytaj dalej →