Dlaczego warto podwijać spodnie męskie? Co to pinroll?

Jak podwijać spodnie ?


Podwinięte nogawki czy pinroll są nadal modnym i praktycznym rozwiązaniem. Wydaje się, że podwijanie spodni to banalna czynność, jednak warto włożyć w nią trochę pracy, by wyglądało to estetycznie. Trend podwijania spodni zaczęło się w latach 50 z wejściem do kin filmu “Buntownik z wyboru”. Dziś cel zabiegu ma dobrze wyglądać , choć można być również praktyczny.


Jak podwijać spodnie na tak zwany pinroll


Aby nogawka spodni wyglądała dobrze, trzeba pamiętać o balansie. Nie możemy ich podwinąć za krótko ani za długo. Mamy parę zasad, których warto się trzymać. Na samym początku lekko podciągamy nogawkę do góry, aby odsłonić kostkę. Łapiemy za końcówkę od wewnętrznej strony spodni, robiąc zakładkę. Cały czas przytrzymując ją palcem, podwijamy pierwszą warstwę nogawki, na szerokość mniej więcej 2,5 cm. Następnie podwijamy drugi raz, wciąż trzymając zakładkę. W ten sposób powstał pinroll. Podwinięte nogawki należy ułożyć równo, by wyglądało to estetycznie, tak aby ich długość była taka sama z każdej strony. Przy prawidłowym wykonaniu, spodnie powinny kończyć się tuż nad kostką. Dwukrotne podwijanie daje większą pewność, że cała konstrukcja będzie solidniejsza i nie pomarszczy się.

Photo by bantersnaps on Unsplash


Pinroll – jakie spodnie wybrać?


Podwinięte nogawki u mężczyzn sprawdzają się zarówno przy wąskich, jak i nieco szerszych spodniach. Pinroll będzie świetnie wyglądać w spodniach o prostej nogawce. Tego typu modele są na tyle luźne, że bez problemu uda się uzyskać pożądany efekt, bez zbędnego uciskania. Cały zabieg najlepiej przeprowadzać na spodniach wykonanych z dosyć sztywnych materiałów, takich jak jeans. W przeciwnym wypadku pinroll może się rozwijać.


Pinroll – dodatkowe porady


Ten trend wykorzystują praktycznie wszyscy, począwszy od młodzieży, po dorosłych. Wiedząc już jak podwijać nogawki, o jakich zasadach należy jeszcze pamiętać, by uzyskać najbardziej zadowalający efekt?

  • Pomimo tego, że trend jest widoczny na polskich ulicach w zasadzie przez cały rok,lepiej zrezygnować z niego w okresie zimowym.
  • Jakie buty pasują do podwiniętych nogawek? Wiele zależy od charakteru spodni. W przypadku jeansów doskonałym wyborem będą sneakersy. Jeśli nosimy lniane lub bawełniane chinosy, w okresie letnim warto postawić na mokasyny lub espadryle.
  • Jednym z gorących trendów jest łączenie podwiniętych spodni, zazwyczaj chinosów, z klasycznymi półbutami i kolorowymi skarpetkami.
  • Podwinięte spodnie skracają sylwetkę. Z tego względu niscy panowie powinni być bardzo ostrożni w tworzeniu stylizacji. Jak zwęzić nogawki w takim przypadku? Można spróbować podwinąć spodnie tylko jeden raz, wybierając dopasowane modele i zestawiając je ze sneakersami z dodającym kilku centymetrów systemem amortyzacji.

Jak podwijać spodnie?


W jaki sposób podwinąć spodnie? Jak się okazuje, jest parę sposobów! Każdy z nich wygląda nieco inaczej, więc możesz wybrać, który ci pasuje najbardziej.
Klasyczne podwinięcie – to trwały i prosty sposób podwinięcia, który sprawdzi się na stosunkowo wąskich spodniach. Zawiń dół nogawki trzy razy, podwijając niewielki fragment materiału. Jeśli podwinięcie się rozwija lub nie wygląda schludnie (jest za szerokie), przejdź do poniższego sposobu.
Pinroll – pinroll to niezwykle popularna metoda podwijania spodni, zwłaszcza w streetwearze. Również polega na trzech podwinięciach, jednak najpierw tworzy się zakładkę zmniejszającą obwód nogawki. Zbierz nadmiar materiału wokół kostki, a następnie ciasno zawiń nogawkę na trzy razy.

Dobrze wykonany pinroll jest trwały i nie rozwiązuje się w trakcie chodzenia. To idealny sposób na wyszczuplenie zbyt szerokiej nogawki.
Szeroki mankiet – bardzo stylowe, choć rzucające się w oczy podwinięcie. Zawiń dosyć długi fragment spodni (ok. 3-5 cm) do góry na jeden raz. Następnie schowaj obszycie wewnątrz mankietu.
Ten sposób świetnie pasuje do stylizacji typu preppy.

Photo by Sara Rolin on Unsplash

Jakie spodnie możesz podwinąć? Nie tylko jeansy!


Najczęściej podwijanymi spodniami są jeansy. Wewnętrzna, kontrastowa strona dżinsu prezentuje się ciekawie i daje pożądany efekt. Podwinąć możesz jednak także inne rodzaje spodni, np. chinosy, sztruksy czy letnie lniane spodnie.
By wszystko wyglądało schludnie, spodnie nie mogą być za szerokie. Podwinięcie nie będzie dobrze wyglądać na dzwonach lub szerokich bojówkach. Nie polecam podwijać spodni garniturowych w tym przypadku należy udać się do krawca .


Kiedy podwijać nogawki?


Problem z podwiniętymi nogawkami mogą mieć mężczyźni niscy – pinroll optycznie skróci nogi
i wprowadzi niepotrzebną dysproporcję do wyglądu sylwetki. Nad sensownością tego rozwiązania warto się zastanowić zwłaszcza wtedy, gdy niskiemu wzrostowi towarzyszy znaczna tusza. W tym przypadku należy pamiętać o innych rodzajach podwinięć spodni, to, że jeden rodzaj nie pasuje, nie znaczy że trzeba rezygnować całościowo z podwijania spodni. Klasyczne podwinięcie spodni sprawdzi się świetnie w przypadku wysokich butów. Dzięki podwiniętym spodnią w zimową lub deszczową pogodę nie ubrudzimy sobie spodni oraz będziesz wyglądać schludnie i modnie.

Photo by Morgan Sessions on Unsplash

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz