Jak nosić koszulkę polo – stylizacje

Koszulka polo to prawdziwa podstawa męskiego stylu.

Koszulka polo to podstawa stylu. Jednak pomimo jej wszechobecności w męskiej garderobie, nie jest to element garderoby, który zazwyczaj wzbudza wiele sympatii i entuzjazmu.

Być może wynika to z negatywnych skojarzeń, jakimi obarczona jest koszulka polo. Często myśli się o niej w kategoriach mundurka.

Photo by Lena Kudryavtseva on Unsplash

Jednak polo zasługuje na trochę więcej miłości, niż zazwyczaj otrzymuje. Znajdując się pomiędzy t-shirtem, a koszulą wizytową, jest idealnym ubiorem na wiele wydarzeń w życiu. To świetna koszula na letnie pierwsze randki, grillowanie na podwórku, a także wtedy, gdy nie jesteś pewien, dokąd zaprowadzą Cię plany na dany dzień lub wieczór.

Nawet jeśli chodzi o swobodne noszenie na co dzień. Chłodna, oddychająca koszulka polo jest tak samo łatwa i wygodna jak t-shirt. Ale wygląda o niebo lepiej. Dzięki czemu zamiana jej na tę drugą to niewymagający wysiłku sposób na unowocześnienie letniego stylu.

Photo by Lena Kudryavtseva on Unsplash

I bynajmniej nie są one jednolite czy noszone tylko przez jeden typ mężczyzny. Polo są popularne wśród bardzo różnych grup, od żeglarzy po skaterów. Istnieją różne rodzaje polo na różne okazje, można je nosić i stylizować na wiele różnych sposobów.

Innymi słowy, wbrew powszechnej opinii, koszulka polo jest dość uniwersalna i może być interesująca pod względem stylizacji.

Krótka historia koszulki polo

Wbrew nazwie, pod którą jest obecnie znana, koszulka polo nie powstała z „sportu królów”, ale z gry w tenisa.

Photo by Lena Kudryavtseva on Unsplash

W swoich początkach, tenis miał odrobinę arystokratycznej elegancji i był grany w stroju znanym jako „tenis whites”. Flanelowe spodnie, koszula (z podwiniętymi rękawami), a nawet krawat. Gruba, ciężka, gorąca i niewygodna odzież nie nadawała się do uprawiania aktywnego sportu na świeżym powietrzu.

Siedmiokrotny zwycięzca Wielkiego Szlema, René Lacoste, postanowił coś z tym zrobić, tworząc swoją własną idealną koszulę tenisową. Wykonana z wygodnej, oddychającej bawełny, biała koszula z krótkim rękawem zrezygnowała z guzików na całej długości.

Miała miękki, niegarbowany kołnierzyk, który był wystarczająco sztywny, by można go było wywinąć i ochronić szyję przed słońcem. Elastyczna, lekka koszula miała również dłuższy ogon z tyłu, aby można ją było włożyć do spodni.

Photo by Lena Kudryavtseva on Unsplash

U.S. Open

Lacoste zadebiutował koszulą podczas turnieju U.S. Open w 1926 roku – który wygrał zarówno pod względem wygody, jak i stylu. W następnym roku Lacoste, który nosił przydomek „Krokodyl”, umieścił na piersi koszuli słynne już logo gada. W 1933 roku emerytowany gracz zaczął produkować swoją odzież dla mas.

Koszulka tenisowa” spodobała się również innym sportowcom, a w szczególności graczom polo. Ci sportowcy już kilkadziesiąt lat wcześniej stworzyli własną „koszulę polo”. Oxford button-down (guziki na kołnierzyku) została zaprojektowana tak, aby kołnierzyk nie powiewał on na twarzy podczas galopu po boisku. Jednak ubranie Lacoste z krótkim rękawem okazało się jeszcze bardziej odpowiednie do gry. Została tak rozpowszechniona, że nawet tenisiści zaczęli określać ją mianem „koszulki polo”.

Lata 50

W latach 50. Lacoste zaczął oferować koszulkę, wcześniej dostępną tylko w kolorze białym, w szerszej gamie kolorów i wprowadził polo do Ameryki. Wkrótce zyskała ona powszechną akceptację wymagających sportowców, zwłaszcza golfistów, a następnie weszła do sfery codziennego, swobodnego ubioru. W latach 50-tych pojawił się również konkurent Lacoste. Kolega mistrza tenisowego Freda Perry’ego wprowadził polo, które miało jego wkrótce kultowe logo wieńca laurowego wyszyte zamiast, na prasowanego.

Lata 70

W latach 70. pojawił się jeszcze ostrzejszy konkurent dla dominacji polo Lacoste. Projektant Ralph Lauren nazwał swoją linię odzieży casualowej w stylu WASP „Polo”. Głównym elementem tej kolekcji były, odpowiednio, koszulki polo. W miarę jak Lacoste i Lauren walczyły o dominację, polo zyskiwało jeszcze większą popularność. Zaczęto je kojarzone z wyglądem „preppy” lat 80.

Koszulka polo zaczęła tracić na popularności w latach 90-tych. Stała się strojem na co dzień, a korporacje uczyniły z niej uniform dla pracowników, od pracowników obsługi klienta po kelnerów.

Mimo to, polo zachowało swoją moc i nadal jest noszone przez wszystkich. Od prezydentów USA na polu golfowym do rapowych potentatów na scenie.

Powinno pozostać głównym elementem Twojej codziennej garderoby, o ile będziesz nosić ją z klasą.

Tkanina

Nie ma zbyt wielu technicznych szczegółów, które warto znać na temat koszulki polo. Warto żebyś miał pojęcie o rodzajach tkanin, z których jest wykonana, a w szczególności o dwóch głównych typach.

Koszulki polo dostępne są z różnych materiałów, od naturalnych po syntetyczne. Te ostatnie często stanowią wydajne mieszanki stosowane w koszulkach polo przeznaczonych specjalnie dla sportowców. Jedwab i mieszanki jedwabiu są opcją, ale nie są zalecane. Łatwo widać na nich pot, tracą kolor, gdy stają się mokre i po prostu wyglądają dość tandetnie. Poliester lub mieszanki bawełny i poliestru przedłużają żywotność koszuli, ale są mniej oddychające.

Biorąc pod uwagę, że koszulki polo są najczęściej wybiera się na ciepłą pogodę, 100% bawełna – ze swoimi chłodnymi, wygodnymi, oddychającymi właściwościami. Jest najbardziej typowym i najczęściej polecanym materiałem na te koszulki. Bawełniane koszulki polo występują w dwóch głównych rodzajach:

Oryginalna tkanina polo, pique jest dziana w tkany wzór, który nadaje materiałowi teksturowaną powierzchnię. Tkanina ta jest nieco ciężka i twarda, ale dzięki otworom w splocie jest przewiewna i nie widać na niej potu. Rękawy zazwyczaj zakańcza się prążkowanym paskiem. Z nieco większą zawartością i strukturą, polo pique jest nieco bardziej formalne i profesjonalne.

Koszulka polo z Jersey’u

Koszulki polo z dżerseju są wykonuje się z tego samego rodzaju materiału, co t-shirty. Mają ten sam płaski, gładki, miękki i rozciągliwy materiał. Rękawy polo z dżerseju zazwyczaj kończą się prostym obszyciem, a nie wyraźnym paskiem. Lżejsze polo z dżerseju jest chłodne, ale bardziej widać na nim pot i jest mniej wytrzymałe. Jego lekkość i luźny krój nadają mu również bardziej swobodny styl.

Koszulki polo z dżerseju i pique mają swój własny wygląd i odczucie; ogólnie rzecz biorąc, sięgaj po dżersej dla wygody, a po pique, kiedy robisz coś bardziej formalnego.

Koszulka polo, a dopasowanie

Jeśli chodzi o stylowe noszenie koszulki polo, najważniejszą rzeczą, tak jak w przypadku wszystkich ubrań, jest odpowiednie dopasowanie. Oto 2 kryteria, które należy sprawdzić:

Długość:

Dolna krawędź nie powinna sięgać dalej niż do połowy rozporka/kieszeni tylnych spodni. Nie wyżej niż do bioder i nie niżej niż kilka centymetrów poniżej paska.

Rękawy:

Powinny sięgać mniej więcej do połowy bicepsa i być nie dłuższe niż 2/3 ramienia.

Ogólnie koszula powinna przylegać do ciała – dopasowana, ale nie za ciasna. Może być nieco ciaśniejsza w klatce piersiowej i ramionach, a następnie zwężać się ku dołowi w talii.

Wskazówki i przeciwwskazania dotyczące koszulek polo

Podkoszulka

Polo stworzono do noszenia jako baza lub pojedyncza warstwa przy ciele. Podkoszulka dodaje nadmiaru objętości pod spodem i może wystawać z dekoltu/kołnierza. Jeśli nosisz podkoszulkę, wybierz taką z dekoltem, który nie będzie widoczny.

Wywiń kołnierzyk. Ten trend na szczęście zaniknął, ale na wypadek gdybyś się skusił, nie rób tego. Jeśli musisz postawić kołnierzyk w krótkiej sytuacji, aby ochronić szyję przed słońcem, nie krępuj się.

Photo by Jeroen den Otter on Unsplash

Wybierz koszulę z kieszenią, chyba że jest ona zabezpieczona. Kieszonka na piersi koszulki polo może dodać nieco wizualnego zainteresowania, ale rzadko, jeśli w ogóle, jest używana i ma tendencję do zwisania i zniekształcania się, co odbiera koszuli jej wyrazistość. Dlatego unikaj kieszeni, wyjątkiem są te, które mają klapki i są zabezpieczone guzikiem, aby pozostały zamknięte.

Logo na piersi

Noś koszulę z dużym logo. Chociaż zazwyczaj radzimy trzymać się z dala od logo korporacji na odzieży, logo na piersi koszulki polo było jednym z jej znaków rozpoznawczych od samego początku, co czyni je dość typowymi i bardziej tolerancyjnymi. Jeśli uda Ci się znaleźć polo bez logo, świetnie; w przeciwnym razie szukaj raczej tych z logo, które jest gustowne i minimalne, a nie duże i krzykliwe.

Zapnij przynajmniej jeden z guzików.

Rozpięte wszystkie guziki wyglądają niechlujnie i niedbale. Jeden jest zazwyczaj dobry. Zapięcie wszystkich guzików znacznie zmienia wygląd koszuli i jest ironicznie bardziej „anty-establishmentowe”, jeśli to jest to, co chcesz osiągnąć.

Photo by Banjo Emerson Mathew on Unsplash

W zależności od okazji, koszulę można swobodnie zapiąć lub rozpiąć. Koszulka polo może być noszona w dowolny sposób. Podwinięcie nadaje jej bardziej formalny wygląd, natomiast odwinięcie jest bardziej swobodne. Jeśli Twoja koszula jest dłuższa z tyłu niż z przodu, to z pewnością została zaprojektowana tak, by być wsuwaną.

Ile polo w szafie?

Posiadaj podstawową kolekcję jednolitych, podstawowych kolorów, takich jak niebieski, czarny i biały. Posiadanie kilku koszulek polo w tych klasycznych odcieniach to strzał w dziesiątkę. Koszulki polo w paski lub kontrastujące kolory na rękawach i kołnierzyku nie zawsze są złym wyborem, ale są postrzegane jako bardziej swobodne, modne i młode.

Poszerzaj swoją garderobę o jaśniejsze i bardziej interesujące kolory. Powinieneś mieć też coś trochę innego, jak róż, fiolet, czerwień i zieleń.

Cena

Oczekuj, że za dobre polo zapłacisz ponad 150 złotych. Koszulki polo mogą tak łatwo wyglądać niechlujnie, że warto zapłacić więcej – zazwyczaj ponad 150 złoty – za te, które dobrze pasują i świadczą o jakości. Oczywiście, czasami wysoka cena jest wynikiem marketingu, a nie jakości, więc upewnij się, że płacisz za trwałe, najwyższej klasy ubranie, a nie za markę.

Ubieranie Polo według pogody

Koszulka polo jest dość uniwersalna i może być z łatwością noszona od plaży po elegancki dzień na wyścigach. Wszystko zależy od tego, jak ją ubierzesz. Zacznijmy od najbardziej swobodnego poziomu i stopniowo rozwijajmy się w kierunku większej formalności.

Polo jest nieco bardziej klasyczne niż t-shirt i może być noszone w niemal każdym przypadku, w którym nosisz koszulkę, aby uzyskać bardziej spójny wygląd. Aby uzyskać najbardziej swobodny strój, połącz polo z płaskimi szortami khaki, płóciennymi trampkami, zegarkiem polowym i okularami lotniczymi.

Photo by Lena Kudryavtseva on Unsplash

Aby nieco zaostrzyć styl, zamień szorty na ciemne dżinsy lub chinosy (najlepiej wybrać inny kolor niż khaki, aby odejść od korporacyjnego/szkolnego uniformu).

Aby osiągnąć jeszcze wyższy poziom formalności, zamień bawełniane polo na wełnianą koszulkę w stylu retro. Takie swetrowe koszule często mają kontrastujące kolory na kołnierzyku/ramionach, a także paski na dole nie noś ich do spodni z niskim stanem.

Aby jeszcze bardziej urozmaicić polo, można je sparować ze sportową kurtką i ładnymi dżinsami, chinosami lub spodniami. Puryści odrzucają ten styl, twierdząc, że polo jest zbyt swobodne, aby nosić je z marynarką, a sportowa marynarka zawsze będzie wyglądać lepiej, jeśli pod spodem będzie znajdować się koszula. Ja jednak uważam, że połączenie polo i marynarki jest mniej szokujące niż polo i spodnie, być może dlatego, że marynarka sportowa, podobnie jak polo, została pierwotnie zaprojektowana do uprawiania sportu. I choć prawdą jest, że koszula wizytowa prawie zawsze będzie wyglądać lepiej, to w bardzo gorący dzień polo z krótkim rękawem będzie czuć się chłodniej i wygodniej niż koszulka z długim rękawem.

Jeżeli zdecydujesz się na taki styl, pamiętaj o poniższych wskazówkach:

Miękki kołnierzyk polo może się plątać i zapadać za kołnierzem marynarki, więc upewnij się, że utrzymujesz go w pozycji pionowej i prostej, z punktami wewnątrz klap marynarki; podpórki kołnierzyka mogą w tym pomóc (koszule Criquet są w nie wyposażone).

Koszulę polo należy łączyć z miękką, swobodną, niestrukturalną marynarką, najlepiej wykonaną z naturalnego materiału, takiego jak bawełna lub len. Strukturalne, wełniane marynarki będą zbyt mocno kontrastować z casualowym charakterem polo.

Noś polo w jednolitym kolorze lub z delikatnym wzorem; paski lub krzykliwe wzory są zbyt swobodne i ruchliwe, aby łączyć je z marynarką.

Polo z dłuższą plisą/większą liczbą guzików (do 4) wygląda szczególnie dobrze pod marynarką, ponieważ przypomina bardziej koszulę wizytową.

Nawet jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, połączenie sportowej marynarki i polo jest trudne do wykonania, więc jeśli nie jesteś pewny siebie, po prostu trzymaj się z daleka od tego stylu i używaj koszulek pod marynarką.

Większa formalizacja polo oznaczałaby noszenie go z garniturem, co jest jeszcze trudniejsze niż łączenie go z marynarką sportową i powinno być stosowane tylko przez najbardziej odważnych i pewnych siebie ludzi.

Ubrane lub nie, polo jest podstawą męskiej garderoby. Ale jak już zdążyliście się przekonać, podstawowe nie musi oznaczać nijakie.

Dodaj komentarz