Szelki męskie zazwyczaj kojarzą się z elegancką męską stylizacją z drugiej połowy XX wieku. Tak ubranych Panów możemy zaobserwować w większości filmów z tej epoki. Chociaż w ostatnich kilkunastu latach nie spotyka się tego elementu garderoby w codziennej odsłonie, to warto podkreślić, że wyjściowe spodnie z szelkami zyskują na popularności i są kluczowe w projektowaniu stroju formalnego dla Panów w każdym wieku.
Kilka słów o historii szelek męskich
Na początku XIX wieku angielski projektant Albert Thurston zainicjował produkcję szelek męskich we współczesnym rozumieniu. Były one wyposażone w skórzane szlufki, które łączyły się ze spodniami za pomocą guzików subtelnie przyszytych do dolnej części garderoby.
Już w wieku XVIII pojawiały się szelki, ale były one noszone przede wszystkim przez robotników oraz dzieci jako część bielizny, pod zewnętrznymi ubraniami. Nie przypuszczano wówczas, że szelki mogą być nie tylko praktycznym elementem podtrzymującym spodnie, ale również że będą pełniły funkcję ozdobną. Ich znaczenie stopniowo ewoluowało od przedmiotu dla klasy średniej po niezbędny atrybut zamożniejszej części społeczeństwa na całym świecie.
-
Szelki męskie79,99zł
Współczesne znaczenie szelek męskich
W XXI wieku modny mężczyzna coraz częściej zakłada stylowe szelki nie tylko do garnituru czy smokingu, ale także do spodni casualowych a nawet jeansowych.
Szelki wykonane są z różnych materiałów: ze skóry, satyny, poliestru oraz eleganckiego jedwabiu. W zależności od kroju, szerokości i tkaniny mogą tworzyć mniej lub bardziej oficjalne stylizacje. Bez wątpienia najbardziej kosztowne, jedwabne modele sprawdzą się do smokingu. Natomiast satynowe bądź skórzane idealnie skomponują się z klasycznym garniturem w czarnej albo też brązowej kolorystyce.
Na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy wyborze szelek męskich
Trzeba pamiętać, że zbytnio rozciągnięte szelki sprawią, że spodnie nie będą się dobrze układać. Ich noszenie może być po prostu niewygodne. Szelki nie mogą oczywiście spadać z ramion ani też zbyt mocno uciskać górnej części ciała.
Sporą zaletą jest możliwość regulacji szelek. Ten sam rozmiar będzie idealny zarówno dla Panów o wzroście 180 cm, jak i 190 cm. Zawsze dostępne są znaczne widełki rozpiętości pozwalające na zmianę ich długości.
Nie małym wyzwaniem jest dobór odpowiedniego koloru szelek. Chociaż obecnie modele szelek męskich są dostępne w całej palecie barw, to w przypadku formalnych stylizacji nie warto eksperymentować z ekstrawaganckimi kolorami. Najlepiej żeby szelki pasowały do barwy koszuli, spodni oraz marynarki. W końcu jest to element stylizacji, a nie jego główna część. Kiedy naszym zamiarem jest stworzenie stroju na oficjalne spotkanie służbowe, to czarne szelki zapinane na guziki będą doskonałym wyborem w połączeniu z czarnym garniturem. Do tego można założyć białą koszulę albo też błękitną. Z kolei w przypadku mniej formalnej okazji do brązowego garnituru na przykład ze sztruksu możemy dobrać ciemnobrązowe szelki z bawełny z dodatkiem elastanu.
Reasumując, niezależnie od wieku oraz typu sylwetki warto sięgnąć po szelki do spodni. Mogą one okazać się bardzo wygodne oraz praktyczne. Będą dobrym pomysłem dla Panów o bardziej obfitych kształtach. W przeciwieństwie do pasków nie uciskają w pozycji siedzącej. Pozwalają także lepiej modelować sylwetkę. Mimo że ich charakter jest dość formalny, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć je z bardziej swobodnymi ubraniami. W ekstremalnych przypadkach można je nawet założyć pod sweterek bądź pulower.