Szelki męskie, a pasek do spodni co wybrać?

Szelki męskie

Szelki męskie zostały odkryte ponad 300 lat temu, jednak dopiero w 1820 roku za sprawą Alberta Thurstona zostały spopularyzowane. Popularność szelek rosła aż do czasu I Wojny Światowej. Wtedy w masowej świadomości utrwalił się wizerunek żołnierza w mundurze, który ze względów praktycznych nosi pasek do spodni, a nie szelki. Obecnie szelki ponownie wracają do łask, nie kojarzą się już tylko z nowojorskimi maklerami giełdowymi czy maklerami. Szelki męskie obecnie stały się powszechną, stylową alternatywą dla paska do spodni.

Zalety szelek męskich

Szelki męskie w eleganckiej stylizacji
Obraz LwcyD z Pixabay

Zaletą szelek męskich niewątpliwie jest fakt, że pasują one każdemu, niezależnie od typu sylwetki, wzrostu czy wagi. Zamiana paska na szelki jest szczególnie polecana u osób z lekką nadwagą, ponieważ podłużne szelki wysmuklają optycznie sylwetkę, ukrywając zaokrąglony brzuch.

Szelki męskie są też bardzo uniwersalne — nie są ściśle powiązane z formalnym stylem ubioru. Pamiętajmy jednak, że niektóre rodzaje szelek przeznaczone są specjalnie do eleganckich stylizacji inne z kolei do tych casualowych. Jednak szelki świetnie sprawdzą się zamiast paska w wielu sytuacjach, niezależnie od tego, jak bardzo są one formalne.

Szelki męskie – podział ze względu na krój.

Szelki możemy podzielić według wielu kryteriów, jednak skupmy się najpierw na podziale według kroju.

Pierwszy typ szelek to szelki pojedynczym paskiem z tyłu, czyli szelki w kształcie litery Y.

Drugim typem szelek męskich są szelki z dwoma paskami z tyłu, czyli szelki w kształcie litery X.

Szelki działają tak samo, różnica istnieje praktycznie tylko w wyglądzie. Nie istnieje reguła, która mówiłaby, że jedne są bardziej formalne od drugich. To, które szelki wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji.

Szelki męskie – podział ze względu na zapięcia

Rodzaj zapięcia to jedna z najważniejszych cech decydujących o wyborze szelek. W tym przypadku wybierz rodzaj zapięcia ściśle powiązany ze stopniem elegancji.

Szelki na klipsy, inaczej nazywane szelkami na żabki to szelki polecane do spodni jeansowych oraz chinosów, a co za tym idzie do wszelkich casualowych stylizacji. Tego typu szelek męskich nie są polecam do garnituru, ponieważ metalowe klipsy są w stanie zniszczyć gurt naszych spodni.

Szelki na guziki to najlepszy wybór do spodni garniturowych. Przypina się je do gurtu, na skórzane, czasami na plecione zapięcia. Zdecydowanie są lepszym wyborem do formalnych stylizacji.

Szelki męskie – jaki kolor?

Skoro wiemy już jak dobrać szelki pod względem kroju oraz rodzaju zapięcia zastanówmy się jak dobrać szelki pod względem koloru. Do casualowych stylizacji świetnie sprawdzą się szelki w odważnych, żywych kolorach. Na rynku dostępne są też szelki w różnego rodzaju wzory, jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia. Zacznij nosić szelki kontrastujące z resztą twojego ubioru, w świecie mody, nie jest uznawane to za błąd.

Do eleganckich stylizacji lepiej wybierać bardziej stonowane szelki. Najlepiej wybrać szelki jednokolorowe np. szare lub czarne, ze skórzanym wykończeniem.

Jak wybrać skórzany pasek do spodni?

Jeśli zamiast szelek zdecydujemy się na skórzany pasek, pamiętajmy o kilku istotnych zasadach.

Po pierwsze kolor paska w eleganckich stylizacjach powinien być raczej stonowany, a najlepiej, jeśli będzie taki sam jak kolor naszych butów. Wybierając pasek, musimy też pamiętać o tym, żeby nie był on ani za gruby, ani za cienki. Najlepiej jest wybierać paski o średniej szerokości. Klamra w pasku powinniśmy dobierać przede wszystkim pod kątem estetyki. Zarówno automatyczna klamra, jak i ta klasyczna sprawdzą się w wielu sytuacjach. Wybór paska skórzanego podobnie jak szelek jest przede wszystkim naszym indywidualnym wyborem, według naszych preferencji.

Dodaj komentarz