Jeansy to jedne z najbardziej popularnych modeli spodni. W świecie mody pojawiły się one w XIX wieku i od tamtego czasu przeszły wiele zmian i metamorfoz. Pokochały go panie i panowie. Niektóre fasony wyszły już dawno z mody, a na ich miejscu pojawiły się kolejne. Warto więc bliżej się przyjrzeć historii tych niepowtarzalnych spodni męskich i ich ewolucji na przestrzeni lat.
Materiał jeans
Chcąc mówić o historii męskich spodni jeansowych, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się kwestiom związanym z materiałem jakim jest jeans. Odkryli go producenci tekstyliów we Włoszech w XVIII w. Mimo licznej konkurencji na rynku stał się on niezastąpiony. Warto zaznaczyć, że jeans to tkanina o diagonalnym splocie. Oznacza to, że do jego produkcji używa się jedną nić kolorową, jedną białą. Początkowo z tego materiału wytwarzano odzież dla pracowników fizycznych, z czasem zaczęto z niego produkować elementy codziennej garderoby, w tym spodnie, które pokochało tak wiele osób.
Lata 30. XX w.
W latach 30. z jeansu produkowano przede wszystkim odzież roboczą. Był to bardzo mocny i wygodny materiał, który świetnie się sprawdzał w wymagających warunkach. Nie przecierał się i nie spierał w wyniku częstego prania. Ponadto jeans nie krępował ruchów, nie uwierał i sprawiał, że pracownicy się nie przegrzewali.
Producenci proponowali przede wszystkim jeansowe kombinezony, jednak coraz bardziej popularne stawały się także spodnie z tego materiału.
Lata 50. i 60. XX w.
Bardzo dużą rolę w rozpropagowaniu jeansów miało kino. W latach 30. i 40. nosili je bohaterowie różnych westernów, jednak dopiero w latach 50. stały się one naprawdę popularne. Każdy chciał pójść w ślady ulubionych gwiazd i nosić to co one.
W tamtym okresie spodnie jeansowe miały dość prosty fason. Nie były ani zbyt obcisłe, ani za szerokie. Bardzo często noszono także odwinięte nogawki, w taki sposób, żeby odsłonić kostkę. Najczęściej w zestawieniu z jeansami noszono proste podkoszulki.
Natomiast w latach 60. jeansy zaczęły się powoli zmieniać i w miejsce prostych modeli pojawiły się rozkloszowane dzwony. W ich popularyzacji bardzo duży udział miały liczne gwiazdy sceny muzycznej. Dzwony nieodłącznie kojarzą się z luzem, wolnością i kulturą typową dla hipisów.
Lata 70. i 80. XX w.
Kolejne zmiany pojawiły się w kolejnej dekadzie. Początkowo nadal chętnie noszono dzwony, jednak coraz bardziej popularne stały się wszelkie upiększenia i dodatki jak np. hafty, łaty oraz strzępienia. Nogawka spodni jeansowych stała się coraz szersza i w ten sposób powstały szwedy. Z kolei, gdy dekada dobiegała do końca do mody powróciły proste nogawki, jednak węższe niż miało to miejsce w latach 50. Wtedy też pojawił się styl punkowy, który wiązał się z ciasnymi modelami spodni, które sięgały ponad kostkę tzw. rurkami.
W latach 80. rurki stały się coraz bardziej popularne. Ich stan unoszono mniej więcej do poziomu pępka. Z czasem równie modne stały się tzw. mom jeans. Czyli modele nieco workowate, które się marszczyły w atrakcyjny sposób. W połowie dekady na rynek wkroczyły też spodnie przecierane. Prezentowały się one bardzo ciekawie i miały ozdobne przetarcia w różnych miejscach.
Przełom wieków
Kolejne zmiany nadeszły w latach 90. Wtedy zamiast zamów błyskawicznych zaczęto wykorzystywać guziki. W szafach pojawiły się też ogrodniczki. Zyskały one swoją popularność dzięki bohaterom popularnych seriali. Modne stały się przede wszystkim jasne kolory. Ich stan coraz bardziej się obniżał.
Na początku XXI wieku jeansy odchodziły od klasycznych form. Były one ozdabiane różnymi paskami, sznurowaniami czy dekoracyjnymi szlufkami. Na rynku pojawiły się też jegginsy.
Dalsze zmiany
W kolejnych latach projektanci jeansów stawiali przede wszystkim na wygodę i otwartość. Na zmianę powracały trendy znane z poprzednich dekad. Modne stały zarówno szersze modele jak i popularne rurki. W dalszym ciągu propagowano strzępienia, obszycia i inne dodatki. Mimo upływu lat jeansy nie traciły na popularności.
Jeansy to jedne z ulubionych modeli spodni, które nie wychodzą z mody od lat. Są one bardzo wygodne i prezentują się atrakcyjnie. Można je nosić w klasycznych wydaniach, a także w bardziej nowoczesnych konfiguracjach. Co więcej, w sklepach królują najróżniejsze wersje kolorystyczne. Bardzo chętnie wybierane są joggery z charakterystycznymi zwężeniami przy kostce, a także całkiem proste modele. Jeansy pozwalają stworzyć naprawdę ciekawe i atrakcyjne stylizację na co dzień oraz do na specjalne okazje.