Divest.pl

Spis treści

Co to Smart Casual ?

Smart Casual dla Mężczyzn

Próba odnalezienia prawdziwego znaczenia wyrażenia smart casual może szybko zamienić się w koszmar. Słownik Oksfordzki definiuje je jako „schludny, konwencjonalny, ale stosunkowo nieformalny styl, zwłaszcza noszony zgodnie z określonym dress code”. Jednak w dzisiejszych czasach dość często smart casual jest obowiązującym dress codem.

Photo by Mnz on Unsplash

W Internecie można więc znaleźć przewodniki po stylu smart casual, które doradzają wszystko: od szortów, które nie wydają nam się szczególnie eleganckie, po krawaty, które nie wydają się szczególnie swobodne. A jak wynika z tego ostatniego, wiele z tych poradników sprawia wrażenie, jakby powstały zaraz po dziesięciu przykazaniach. Niezależnie od tego, co oznacza termin „smart casual”, dziś będzie to prawdopodobnie coś innego niż w XIX wieku.

Smart casual jest skazany na bycie jednym z tych terminów, dla których historia nie będzie łaskawa. Na szczęście niedawna eksplozja nieprojektanckich marek oferujących przemyślaną, bardzo wygodną do noszenia odzież sprawia, że nie ma już sensu zgadywać, co ten termin oznacza. Bo tak naprawdę, to wszystko jest teraz całkiem „Smart”- ale w wygodny sposób.

Historia Smart Casual

Dokładne pochodzenie terminu smart casual jest równie trudne do ustalenia jak jego znaczenie. Strona internetowa The Phrase Finder – jakkolwiek definitywna – twierdzi, że termin ten „uważa się, że powstał około lat 80-tych”, ale był w „powszechnym użyciu przez cały ubiegły wiek”. W rzeczywistości, pierwsze zarejestrowane użycie terminów pochodzi z 1924 roku w wydaniu gazety Iowa The Davenport Democrat And Leader.

Niezależnie od tego, jaka jest prawda, można założyć, że smart casual jest w jakimś stopniu spokrewniony z business casual, a te dwa określenia są często używane zamiennie, mimo że są różne: jedno jest przeznaczone do pracy, a drugie nie. Ale dawniej nie ubierano się elegancko nie tylko do biura, ale także wszędzie indziej. W miarę jak tradycyjne standardy ubioru ulegały erozji, smart casual stał się naprędce wzniesionym bastionem chroniącym przed totalnym znaczeniowym chaosem.

Smart casual sugeruje okres przejściowy pomiędzy ubieraniem się – to znaczy bardziej formalnie – a ubieraniem się na luzie z zachowaniem wygody i autoekspresji, której szuka coraz więcej mężczyzn. Termin ten sugeruje również pewnego rodzaju panikę wśród 'autorytetów’ – kierowników restauracji, organizatorów imprez – co do tego, jak poradzić sobie z tą zmianą, więc poszli w kierunku jakiegoś półśrodka: „ubieraj się swobodnie, ale wiesz, nie zbyt swobodnie, proszę”. Rezultat? Niekończące się zamieszanie. Albo mężczyźni w marynarkach i biznesowych koszulach z otwartym dekoltem.

Nie bądźcie tacy.

Co oznacza dzisiaj „Smart casual”

Smart casual nie oznacza nic, więc może oznaczać wszystko. Według strony Mr Porter’s Style Advice, gama smart casual obejmuje „wszystko, co jest bardziej eleganckie niż dres, ale mniej formalne niż garnitur”. Na szczęście, i raczej bardziej informacyjnie, podają: „Idealna odpowiedź to marynarka, biała koszula, schludne dżinsy i brązowe półbuty lub mokasyny”.

Photo by AQEEL AFZALI on Unsplash

Nie ma jednak jednej odpowiedzi.

Nieformalny smart casual pozostaje jednak niejasny, poza zgodą na eleganckie, czyste dżinsy w ciemnym kolorze. Stwierdzeniem, że koszulki polo są lepsze niż T-shirty bez kołnierzyka i poleceniem „zmień to, co nosiłeś w domu”.

Choć może się to wydawać niejasne, ten ostatni punkt jest być może równie dobry jak każdy inny, od którego można zacząć. Częściowo powodem, dla którego tak trudno zdefiniować smart casual jest to, że  może oznaczać skrajnie różne rzeczy w różnych kontekstach. Jest to stan umysłu, tak samo jak strój.

Wskazówki dotyczące stylu Smart Casual

Nieskazitelny T-shirt, dżinsy w kolorze indygo i świeże buty mogą wyglądać bardziej elegancko niż pomarszczona koszula, poplamione spodnie i zniszczone buty.

T-shirt, dżinsy i buty nie zawsze będą odpowiednie. Ale smart casual to prawdopodobnie bardziej nastrój lub postawa niż ustalona formuła lub kombinacja elementów.

Jak już ustaliliśmy, zdefiniowanie stylu smart casual jest prawie niemożliwe. Dlatego bardziej pomocnym i praktycznym podejściem jest rozpoczęcie od stroju swobodnego, a następnie zmiana jednego lub lepiej dwóch elementów na bardziej „Smart”.

Na przykład, weź kurtkę bomberkę, T-shirt, dżinsy i sneakersy. Wszystko bardzo swobodne, prawda?

Photo by Nimble Made on Unsplash

Teraz zamień jeden z elementów na marynarkę, koszulę, spodnie lub chinosy i buty. Powinieneś być już na granicy smart casual. Zamień dwa i powinieneś być na dobrej drodze. Zamień trzy i, w zależności od okoliczności, możesz być nawet zbyt elegancki. To cienka granica.

Rzuć trochę cienia

Nie musisz nawet zmieniać elementów stroju, aby zmienić jego casualowy charakter. Ciemne kolory są bardziej formalne, więc urozmaicenie stroju może być tak proste, jak przyciemnienie światła.

Na przykład, weź oliwkową kurtkę bomber, biały T-shirt, sprane dżinsy i białe tenisówki.

Teraz zamień oliwkową bomberkę na marynarkę, a sprane dżinsy na spodnie w kolorze indygo(głęboki niebieski). Nagle całość nabiera bardziej strojnego charakteru. Jeszcze bardziej, jeśli zamienisz białą koszulkę na, powiedzmy, szarą lub grafitową, a buty na granatowe lub czarne.

Elementy składowe są dokładnie takie same, ale ogólny efekt jest zupełnie inny.

Szlak dla Sportowej Marynarki

Jak już wcześniej wspomniano, narzucenie marynarki na T-shirt, dżinsy i trenerów jest równie prostym krokiem, jak każdy inny, aby uzyskać efekt smart casual. Ale nie wszystkie sportowe marynarki się nadają.

Jak już wcześniej wspomniano, marynarka z pewną fakturą będzie się dobrze komponować z dżinsami. Podobnie jak marynarka o nieco krótszym kroju, być może także z nieco szczuplejszymi, bardziej współczesnymi klapami.

Photo by Benjamin Rascoe on Unsplash

Wreszcie, pozbycie się wyściełanych ramion i klatki piersiowej, które można znaleźć w eleganckich marynarkach, sprawi, że będą one bardziej swobodne, nie wspominając o wygodzie.

T-shirt może być uznany za smart casual, pod warunkiem, że jest gładki, dobrej jakości, dobrze dopasowany i nie sprany.

Ale zmiana koszulki na polo natychmiastowo uwydatni casualowy strój. Guziki i kołnierzyk sprawiają, że jest ona bardziej zbliżona do koszuli, ale nadal ma sportowy charakter. Rzeczywiście, jak sama nazwa wskazuje, pierwotnie była noszona do gry w polo, podobnie jak kołnierzyk zapinany na guziki, aby nie powiewał.

Co prowadzi nas do koszuli nie formalnych, która nie jest tak sztywna jak ta ze sztywnym kołnierzykiem i mankietami. Często występuje również w tkaninach mniej gładkich i błyszczących.

Jest jeszcze koszula w stylu retro bez kołnierzyka = bardziej swobodna. Łapiesz?

Załóż swoją garderobę

Bluza z dżerseju lub kapturem nie była elementem naszego przykładowego stroju. Ale zastąpienie tych grubych, swobodnych i sportowych spodni może zdziałać cuda. Naciągnij prosty sweter lub kardigan na koszulkę (i może zamień tenisówki na buty) i zaczynasz łapać.

Oczywiście, gruba dzianina nie da takiego samego efektu, chociaż kardigan z kołnierzem szalowym zamiast marynarki może wyglądać elegancko. Marynarka z dzianiny jest gdzieś pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami.

Nogawki są zwykle punktem spornym w stylu smart casual. W większości przypadków, dżinsy są całkowicie do przyjęcia – nawet w kontekście biznesowym – o ile są ciemne i nie dziurawe. Ale zawsze istnieje ryzyko. Są też bezpieczne chinosy – z naciskiem na „bezpieczne”.

Tkaniny Smart Casual

Teksturowana, niezbyt błyszcząca tkanina, taka jak flanela lub len, może pomóc Ci w uzyskaniu swobodnego wyglądu spodni, ale nie jest to rozwiązanie dla początkujących. Dlatego też większość facetów wybiera dżinsy lub chinosy.

Podobnie jak w przypadku dżinsów, w dzisiejszych czasach niewiele jest sytuacji, w których nie można się obyć bez tenisówek. Jeśli jednak masz wątpliwości, postaw na bezpieczeństwo.

Co sprawia, że eleganckie buty stają się bardziej casualowe? Kolor: czarny jest najbardziej elegancki, brązowy jest bardziej swobodny, a opalony brąz jeszcze bardziej swobodny. Sylwetka buta, okrągły lub migdałowy palec jest bardziej swobodny niż spiczasty koniec, podobnie jak gruba podeszwa. I faktura: matowy zamsz jest bardziej swobodny niż gładka, błyszcząca skóra.

Weź swoje półbuty

Photo by James Baldwin on Unsplash

Wiele poradników dotyczących stylu smart casual całkowicie wyklucza półbuty, ale to trochę staroświeckie.

Tam, gdzie buty są dozwolone, zaleca się zazwyczaj klasyczny styl, taki jak Converse ,Adidas Stan Smiths w kolorze białym, i to nie jest złe. Ale bardziej formalny ciemny kolor jest mądrzejszy pod wieloma względami: mniej prawdopodobne jest, że będą przyciągać wzrok, a więc i nieprzychylne spojrzenia, lub że będzie na nich widać brud.

Jeśli chodzi o materiały, błyszcząca, gładka skóra jest bardziej elegancka niż matowe, szorstkie płótno, a zamsz jest gdzieś pośrodku.

Skórzane sandały? Czasami. Klapki? Nigdy.

Powszechnie przyjęte zasady i zwyczaje w stylu smart casual

 Zabezpiecz się na wszelki wypadek

Jeśli założysz buty, które nie są trampkami i spodnie, które nie są dżinsami, unikniesz większości pułapek smart casualu. Marynarka sprawi, że będziesz praktycznie kuloodporny.

Zrzuć krawat

Poza pracą, smart casual prawie nigdy nie wymaga noszenia krawata. Koszulka gładka lub polo wyeliminuje wszelkie niejasności lub wrażenie, że zapomniałeś o ubraniu krawatu.

Załóż płaszcz

Starannie skrojony płaszcz może zastąpić marynarkę na nieformalnych imprezach smart casual, na których i tak ją zdejmiesz.

Odpowiednio się ubierz

Z wyjątkiem korporacyjnych pasków, wzory sprawiają, że takie elementy jak marynarki i koszule wyglądają bardziej swobodnie, a Ty nie wyglądasz tak, jakbyś przyszedł z biura.

Zapomnij o koszulkach z śmiesznymi napisami lub postaciami

Koszulki są już swobodne, więc unikaj wzorów, logotypów, sloganów czy (aż strach) żartów.

Photo by Md Salman on Unsplash

Unikaj za dużych rozmiarów

Jak wspomniano powyżej, sylwetka również decyduje o formalności. Tak więc upewnienie się, że swobodne elementy pasują prawidłowo jest jednym ze sposobów na przekazanie elegancji. Powiedzieliśmy „swobodny”, a nie „niechlujny”.

Nie krępuj się

Smart casual to także sposób, w jaki się go nosi. Podwiń rękawy i nogawki spodni chino, aby wyeksponować odrobinę mankamentów.

Dodatki

Zamień swój skórzany zegarek na sportowy z metalową bransoletą lub paskiem, a skórzany pasek na tkany, może w kolorze innym niż brązowy. Bez próbowania nowych rzeczy nigdy nie dowiesz się co ci pasuje.

Photo by JanFillem on Unsplash

3 kluczowych elementów stylu Smart Casual

Sportowa marynarka.

Ile razy można powtarzać marynarka? Przynajmniej jeszcze jeden. Nie da się ukryć, że najszybszym sposobem na stworzenie stylu smart casual jest założenie dopasowanej marynarki, która jest również podstawą stylu business casual. Kup więc marynarkę, która spełnia obie te funkcje, najlepiej.

Aby marynarka mogła zostać uznana za smart casual, powinna być wykonana z bardziej teksturowanego materiału niż przeciętna marynarka garniturowa, mieć nieco krótszy krój i mniej sztywną konstrukcję. To również sprawia, że proces jej zakładania jest o wiele łatwiejszy.

Koszule nieformalne

Koszule nieformalne są równie dobrym rozwiązaniem w stylu business casual, jak i smart. Oczywiście z wyjątkiem biura – chyba, że pracujesz w domu, wtedy prawdopodobnie w ogóle się nie ubierzesz. Tak więc, dla urozmaicenia, naszym smart casualowym zwolennikiem jest koszula nieformalna.

Photo by Nimble Made on Unsplash

Ciemne jeansy

Podobnie jak koszulka polo, chinosy lub „khaki” (technicznie rzecz biorąc, to kolor, a nie styl) są jednym z elementów składowych stylu business casual, który można rozszerzyć na smart casual.

Biorąc pod uwagę, że ten ostatni jest bardziej swobodny niż pierwszy, a my nie chcemy powtarzać się bardziej niż to konieczne, wybieramy tutaj zwykłe, ciemne jeansy z minimalną ilością dziwnych dodatków jak łańcuszki i naszywki.

Nie musisz jednak wybierać koloru ciemnego niebieskiego: czarne dżinsy mogą wyglądać równie elegancko, jeśli nie lepiej.

Zobacz inne wpisy

SPODNIE CARGO

NALEŻĄ DO NAJGORĘTSZYCH TRENDÓW MODY MĘSKIEJ 2021 ROKU Każdy z nas ma takie chwile, w których wraca myślami do tego, co nosiliśmy może 2-3 lata

Czytaj dalej →