Divest.pl

Rozmiar spodni

Spis treści

Rozmiar spodni dla wielu osób bywa bardzo problematyczny. Szczególnie kłopotliwy jest wybór rozmiaru jeansów. Zawarte na metkach numerki, opisy oraz znaczki często są dla klientów niezrozumiałe. Zakup za dużych lub za małych spodni może wiązać się z koniecznością skorzystania z usług krawieckich, które niekiedy mogą okazać się kosztowne oraz czasochłonne. Niniejszy artykuł powstał w celu wyjaśnienia, jak odczytywać oznaczenia na spodniach, jak je dobrać idealnie do swojej sylwetki oraz jak prawidłowo się zmierzyć. 

Rozmiar spodni 42, 44, 46… 

Jeżeli chodzi o spodnie damskie, rozmiary zazwyczaj podawane są od 32 do 46, a męskie od 42 do 58. Owa numeracja jest typowa dla państw należących do Unii Europejskiej. Sprawa nieco inaczej wygląda w przypadku jeansów.

Wówczas numeracja damska obejmuje rozmiary od 24 do 35, a męska od 28 do 44. Numery 24, 25 i kolejne oznaczają rozmiar talii w calach. Należy jednak pamiętać, iż dokładne wymiary spodni mogą się nieco różnić w zależności od firmy oraz sklepu.

Dlatego konieczne jest zapoznanie się tabelą rozmiarów zamieszczoną na stronie producenta, w której powinny być podane: szerokość w pasie, szerokość bioder, długość całkowita spodni oraz długość wewnętrzna nogawki. Dlaczego rozmiary pomiędzy firmami się różnią? Ze względu na konsumentów. Przykładowo spodnie wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych będą miały zawyżoną rozmiarówkę względem spodni z Francji, ponieważ przeciętny Francuz jest drobniejszy od przeciętnego Amerykanina. Ogólnie rzecz ujmując, mając przykładowo ulubione spodnie, idealnie pasujące, w rozmiarze 44, należy i tak przed zakupem nowej pary zapoznać się z tabelą rozmiarów.

Źródło: Markus Winkler / Unsplash

Jak dobrać spodnie męskie? 

W wyborze spodni męskich jedną z najważniejszych kwestii jest to, że spodnie nie powinny być zbyt luźne w pasie, ponieważ ściskanie bioder paskiem może pogrubić optycznie całą sylwetkę. 

Jeżeli chodzi o stan spodni, sprawa wygląda podobnie, tak jak w przypadku kobiet. Spodnie z wysokim stanem dedykowane są mężczyznom, którzy chcieliby zatuszować mankamenty swojej sylwetki. Ponadto spodnie z wysokim stanem podkreślają pośladki. Stan średni jest obecnie najpopularniejszy i pasuje do wszystkich typów sylwetki. Natomiast modele z niskim stanem podkreślają miednicę, ale w przypadku mężczyzn mogą okazać się niewygodne w trakcie kucania lub schylania się. 

Rozmiar spodni a materiał

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich spodni, jest grubość tkaniny. W przypadku osób chcących zatuszować nadprogramowe kilogramy, zaleca się zakup spodni ze sztywniejszej lub nieco grubszej tkaniny. Cienkie spodnie mogą podkreślać wszelkie mankamenty sylwetki. 

Mężczyźni mają tendencję do kupowania za długich spodni, zwłaszcza w przypadku spodni garniturowych. Należy pamiętać, iż nogawka spodni garniturowych powinna być z tyłu prosta, bez żadnych załamań oraz pofałdowań, a z przodu powinna tworzyć linię prostą, delikatnie opierając się o cholewkę buta. W przypadku przedniej nogawki dopuszczalne jest jedno delikatne załamanie. 

W wyszczupleniu bioder mogą pomóc spodnie w ciemniejszych kolorach, gładkie i matowe, bez przesadnych zdobień. 

Źródło: KAL VISUALS / Unsplash

Jak się mierzyć? 

Jeśli kupujesz spodnie plus-size w internecie, to z pewnością wiesz, że wybór rozmiaru to jeden z najważniejszych i często najtrudniejszych momentów całego procesu. Nie masz przecież możliwości przymierzyć, założyć, dopasować, dotknąć konkretnego produktu.

Przygotowaliśmy dla Ciebie wskazówki, które pozwolą Ci wybrać twój rozmiar łatwo i bezboleśnie.

Sprawdź spodnie w swojej szafie.

To zdecydowanie najłatwiejszy sposób, w przypadku, gdy już posiadasz swoje ulubione spodnie. Po prostu zajrzyj do swojej szafy i sprawdź, jakiego rozmiaru są twoje ulubione spodnie plus-size, w których czujesz się komfortowo.

Poznaj swój rozmiar

To najdokładniejszy z możliwych sposobów. Przytrzymaj w ręku centymetr krawiecki i zmierz swój obwód:

Zacznijmy od tego, w jakim miejscu nosisz spodnie na brzuchu czy pod brzuchem. Jeśli nosisz spodnie pod brzuchem, zmierz się w biodrach, gdy dotyczy cię ta druga opcja, mierz spodnie pod pępkiem. Nie martw się, gdzie inni kończą, my dopiero zaczynamy, na pewno znajdziesz spodnie dla siebie. W naszej ofercie mamy spodnie od 106 cm do 160cm w pasie.

Zapisz lub zapamiętaj swój rozmiar

W wielu sklepach odzieżowych fason spodni jest zmienny, my trzymamy się jednego fasonu od lat, więc jeśli zamawiałeś już spodnie u nas, masz pewność, że wszystko będzie dobrze leżało jak przy twojej ostatniej ulubionej parze spodni divest.

Ciesz się jakością i wygodą.

Spodnie marki divest spełniają oczekiwania każdego wymagającego dużego mężczyzny. Specjalny materiał z domieszką elastanu zapewni wygodę w każdej sytuacji. Zamów nasz produkt na stronie divest.pl i noś się modnie i wygodnie.

Długość spodni

Jak się okazuje, aż 80% Polaków ma problem z doborem spodni właściwej długości, z czego 60% wybiera za długie. Za ten stan rzeczy odpowiada głównie popularna opinia, według której idealna długość spodni to taka, gdy nogawki sięgają połowy obcasa. Tymczasem jest to prawda tylko w jednym określonym przypadku.

Trzy rodzaje nogawek

Oficjalnie przyjmuje się podział na trzy rodzaje nogawek: włoską (wąską), europejską (uniwersalną) oraz amerykańską (szeroką). Włoska nie powinna sięgać dalej niż do wysokości buta. Europejska – najpowszechniej występująca w sklepach – powinna sięgać do połowy cholewki, przy czym jednocześnie opierać się o przód buta, tworząc delikatne załamanie. Tylko amerykański typ nogawki może mieć długość krawędzi do połowy obcasa, ze względu na swoją szerokość. W innym wypadku nogawka obijałaby się o kostki lub przesadnie marszczyła u podstawy. Najważniejsza i najłatwiejsza do zapamiętania zasada to ta twierdząca, że nogawka powinna być proporcjonalnie długa do swojej szerokości; a zatem im będzie węższa, tym krócej powinna sięgać. Tylna krawędź musi być prosta, natomiast na przednia może widnieć lekkie zagięcie. Warto pamiętać też o tym, żeby przed zakupem każdą parę spodni mierzyć mając na sobie buty.

Częste błędy

Niestety wśród polityków i aktorów można zaobserwować nagminnie popełniany błąd. Mianowicie bardzo często zakładają spodnie garniturowe z wyraźnie za długimi nogawkami, przez co materiał marszczy się nieestetycznie i sprawia, że ubiór zamiast wyglądać elegancko, wygląda po prostu niechlujnie. Mężczyźni zaczęli nieświadomie powielać ten niefortunny trend, w wyniku czego tym jednym szczegółem psują swoje stylizacje. Należy zwrócić uwagę na fakt, że na zbyt długich nogawkach tworzą się fałdy i zagięcia, które nie dość, że skracają sylwetkę, to zaburzają spójność stroju. Dobrze skrojona, dopasowana marynarka będzie wyglądać fatalnie przy za długich spodniach.

Długość nogawki, a typ spodni

Chinosy

Chinosy męskie to spodnie w rodzaju półformalnym, dlatego w tym przypadku nie trzeba tak rygorystycznie przestrzegać powyższych zasad. Jeżeli ubierzemy się w stylu casualowym, trochę przydługa nogawka nie będzie rażącym błędem. W zależności od upodobań, można ją podwinąć. Warto mieć jednak na uwadze, że w przypadku szerszej nogawki efekt nie będzie tak efektowny.

Spodnie Jeansowe

Na największą swobodę wyboru pozwalają spodnie jeansowe, ponieważ w zależności od modelu ich nogawki mogą być krótkie, długie, wąskie, średnie czy szerokie, a na dodatek występować w mieszanych wariantach. Jeansy można nosić ciasno podwinięte do wysokości łydki, wywinięte na raz, „po amerykańsku”, z nogawką luźno opuszczoną na obcas czy ściśle przylegającą, kończącą się w okolicy kostek. Tutaj nie ma ściśle określonych reguł – rurki można podwinąć lub postawić na standardową długość nogawek, tak samo z szerszymi spodniami. Rodzaj stylizacji powinien być taki, aby pasował do reszty stroju.

Duże rozmiary a długość nogawki

Wybór spodni w przypadku dużych rozmiarów męskich może sprawić dodatkowy kłopot. Panowie plus size powinni unikać krótkich nogawek, które optycznie skracają długość nóg i sprawiają, że budowa ciała wydaje się jeszcze bardziej pulchna. Zamiast tego lepiej wybrać fason o prostych nogawkach i założyć buty w kolorze spodni, co dodatkowo wysmukli sylwetkę. Ewentualnie można zdecydować się na podwinięcie nogawek metodą pinroll, polegającą na tym, żeby zrobić z materiału zakładkę i dopiero wtedy je podwinąć (nie więcej niż dwa razy, aby nie zepsuć efektu). Zbyt szerokie nogawki mogą z kolei potęgować wrażenie tęgości. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem będą również spodnie typu tappered – w tym kroju nogawka jest dość szeroka w udach, ale stopniowo zwęża się od okolicy kolan. Dzięki temu sylwetka nie wydaje się masywna, a cała stylizacja nabiera lekkości

Długość nogawki 30, 32, 34 – na jaki wzrost?

Długość nogawek podawane są w calach. Cal to 2,54 cm. Możemy łatwo policzyć, że długość:

  • 30 cali = 76,2 cm – Idealne dla mężczyzn o wzroście 170cm – 176 cm
  • 32 cali = 81,28 cm – Idealne dla mężczyzn o wzroście 176cm – 182 cm
  • 34 cali = 86,36 cm – Idealne dla mężczyzn o wzroście 182cm – 195cm

Zobacz inne wpisy