Jak odpowiedni dobrać długość spodni męskich

Jak się okazuje, aż 80% Polaków ma problem z doborem spodni właściwej długości, z czego 60% wybiera za długie. Za ten stan rzeczy odpowiada głównie popularna opinia, według której idealna długość spodni to taka, gdy nogawki sięgają połowy obcasa. Tymczasem jest to prawda tylko w jednym określonym przypadku.

Trzy rodzaje nogawek

Photo by Marc Kleen on Unsplash

Oficjalnie przyjmuje się podział na trzy rodzaje nogawek: włoską (wąską), europejską (uniwersalną) oraz amerykańską (szeroką). Włoska nie powinna sięgać dalej niż do wysokości buta. Europejska – najpowszechniej występująca w sklepach – powinna sięgać do połowy cholewki, przy czym jednocześnie opierać się o przód buta, tworząc delikatne załamanie. Tylko amerykański typ nogawki może mieć długość krawędzi do połowy obcasa, ze względu na swoją szerokość. W innym wypadku nogawka obijałaby się o kostki lub przesadnie marszczyła u podstawy. Najważniejsza i najłatwiejsza do zapamiętania zasada to ta twierdząca, że nogawka powinna być proporcjonalnie długa do swojej szerokości; a zatem im będzie węższa, tym krócej powinna sięgać. Tylna krawędź musi być prosta, natomiast na przednia może widnieć lekkie zagięcie. Warto pamiętać też o tym, żeby przed zakupem każdą parę spodni mierzyć mając na sobie buty.

Częste błędy

Niestety wśród polityków i aktorów można zaobserwować nagminnie popełniany błąd. Mianowicie bardzo często zakładają spodnie garniturowe z wyraźnie za długimi nogawkami, przez co materiał marszczy się nieestetycznie i sprawia, że ubiór zamiast wyglądać elegancko, wygląda po prostu niechlujnie. Mężczyźni zaczęli nieświadomie powielać ten niefortunny trend, w wyniku czego tym jednym szczegółem psują swoje stylizacje. Należy zwrócić uwagę na fakt, że na zbyt długich nogawkach tworzą się fałdy i zagięcia, które nie dość, że skracają sylwetkę, to zaburzają spójność stroju. Dobrze skrojona, dopasowana marynarka będzie wyglądać fatalnie przy za długich spodniach.

Chinosy a długość nogawki

Photo by Amr Taha™ on Unsplash

Chinosy męskie to spodnie w rodzaju półformalnym, dlatego w tym przypadku nie trzeba tak rygorystycznie przestrzegać powyższych zasad. Jeżeli ubierzemy się w stylu casualowym, trochę przydługa nogawka nie będzie rażącym błędem. W zależności od upodobań, można ją podwinąć. Warto mieć jednak na uwadze, że w przypadku szerszej nogawki efekt nie będzie tak efektowny.

Spodnie Jeansowe

Na największą swobodę wyboru pozwalają spodnie jeansowe, ponieważ w zależności od modelu ich nogawki mogą być krótkie, długie, wąskie, średnie czy szerokie, a na dodatek występować w mieszanych wariantach. Jeansy można nosić ciasno podwinięte do wysokości łydki, wywinięte na raz, „po amerykańsku”, z nogawką luźno opuszczoną na obcas czy ściśle przylegającą, kończącą się w okolicy kostek. Tutaj nie ma ściśle określonych reguł – rurki można podwinąć lub postawić na standardową długość nogawek, tak samo z szerszymi spodniami. Rodzaj stylizacji powinien być taki, aby pasował do reszty stroju.  

Photo by Evan Mach on Unsplash

Duże rozmiary a długość nogawki

Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash

Wybór spodni w przypadku dużych rozmiarów męskich może sprawić dodatkowy kłopot. Panowie plus size powinni unikać krótkich nogawek, które optycznie skracają długość nóg i sprawiają, że budowa ciała wydaje się jeszcze bardziej pulchna. Zamiast tego lepiej wybrać fason o prostych nogawkach i założyć buty w kolorze spodni, co dodatkowo wysmukli sylwetkę. Ewentualnie można zdecydować się na podwinięcie nogawek metodą pinroll, polegającą na tym, żeby zrobić z materiału zakładkę i dopiero wtedy je podwinąć (nie więcej niż dwa razy, aby nie zepsuć efektu). Zbyt szerokie nogawki mogą z kolei potęgować wrażenie tęgości. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem będą również spodnie typu tappered – w tym kroju nogawka jest dość szeroka w udach, ale stopniowo zwęża się od okolicy kolan. Dzięki temu sylwetka nie wydaje się masywna, a cała stylizacja nabiera lekkości.

Dodaj komentarz