Rozmiar Spodni

Rozmiar spodni dla wielu osób bywa bardzo problematyczny. Szczególnie kłopotliwy jest wybór rozmiaru jeansów. Zawarte na metkach numerki, opisy oraz znaczki często są dla klientów niezrozumiałe. Zakup za dużych lub za małych spodni może wiązać się z koniecznością skorzystania z usług krawieckich, które niekiedy mogą okazać się kosztowne oraz czasochłonne. Niniejszy artykuł powstał w celu wyjaśnienia, jak odczytywać oznaczenia na spodniach, jak je dobrać idealnie do swojej sylwetki oraz jak prawidłowo się zmierzyć. 

Rozmiar spodni 42, 44, 46… 

Jeżeli chodzi o spodnie damskie, rozmiary zazwyczaj podawane są od 32 do 46, a męskie od 42 do 58. Owa numeracja jest typowa dla państw należących do Unii Europejskiej. Sprawa nieco inaczej wygląda w przypadku jeansów.

Wówczas numeracja damska obejmuje rozmiary od 24 do 35, a męska od 28 do 44. Numery 24, 25 i kolejne oznaczają rozmiar talii w calach. Należy jednak pamiętać, iż dokładne wymiary spodni mogą się nieco różnić w zależności od firmy oraz sklepu.

Dlatego konieczne jest zapoznanie się tabelą rozmiarów zamieszczoną na stronie producenta, w której powinny być podane: szerokość w pasie, szerokość bioder, długość całkowita spodni oraz.długość wewnętrzna nogawki. Dlaczego rozmiary pomiędzy firmami się różnią? Ze względu na konsumentów. Przykładowo spodnie wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych będą miały zawyżoną rozmiarówkę względem spodni z Francji, ponieważ przeciętny Francuz jest drobniejszy od przeciętnego Amerykanina. Ogólnie rzecz ujmując, mając przykładowo ulubione spodnie, idealnie pasujące, w rozmiarze 44, należy i tak przed zakupem nowej pary zapoznać się z tabelą rozmiarów.

Jak dobrać spodnie męskie

W wyborze spodni męskich jedną z najważniejszych kwestii jest to, że spodnie nie powinny być zbyt luźne w pasie, ponieważ ściskanie bioder paskiem może pogrubić optycznie całą sylwetkę. 

Jeżeli chodzi o stan spodni, sprawa wygląda podobnie, tak jak w przypadku kobiet. Spodnie z wysokim stanem dedykowane są mężczyznom, którzy chcieliby zatuszować mankamenty swojej sylwetki. Ponadto spodnie z wysokim stanem podkreślają pośladki. Stan średni jest obecnie najpopularniejszy i pasuje do wszystkich typów sylwetki. Natomiast modele z niskim stanem podkreślają miednicę, ale w przypadku mężczyzn mogą okazać się niewygodne w trakcie kucania lub schylania się. 

Rozmiar spodni a materiał

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich spodni, jest grubość tkaniny. W przypadku osób chcących zatuszować nadprogramowe kilogramy, zaleca się zakup spodni ze sztywniejszej lub nieco grubszej tkaniny. Cienkie spodnie mogą podkreślać wszelkie mankamenty sylwetki. 

Mężczyźni mają tendencję do kupowania za długich spodni, zwłaszcza w przypadku spodni garniturowych. Należy pamiętać, iż nogawka spodni garniturowych powinna być z tyłu prosta, bez żadnych załamań oraz pofałdowań, a z przodu powinna tworzyć linię prostą, delikatnie opierając się o cholewkę buta. W przypadku przedniej nogawki dopuszczalne jest jedno delikatne załamanie. 

W wyszczupleniu bioder mogą pomóc spodnie w ciemniejszych kolorach, gładkie i matowe, bez przesadnych zdobień. 

Rozmiar spodni, a materiał
Photo by KAL VISUALS on Unsplash

Jak się mierzyć? 

Kluczową kwestią w wyborze rozmiaru spodni jest prawidłowe zmierzenie się. Warto zacząć od obwodu pasa, na szerokości talii, około dwóch lub trzech centymetrów pod pępkiem. Można to zrobić na przykład przez cienką podkoszulkę. Warto zmierzyć się przed lustrem, aby w razie potrzemy skorygować nierównie ułożenie centymetra krawieckiego.

Nie powinno się mierzyć brzucha na wdechu oraz gdy jesteś się najedzonym. Pod centymetr powinien wchodzić kciuk. Wówczas ma się pewność, że spodnie nie będą za ciasne. Koniecznie jest również zmierzenie wewnętrznej nogawki. Najlepiej tego dokonać za pomocą centymetra krawieckiego i ulubionej, pasującej idealnie pary spodni. Wówczas należy spodnie zapiąć i rozłożyć na płaskiej powierzchni, na przykład na stole lub podłodze oraz lekko napiąć w pasie. Jeżeli spodnie są nieco za ciasne, należy dodać centymetr bądź dwa centymetry do docelowego rozmiaru.

Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku, gdy spodnie są za duże. Wówczas do docelowego rozmiaru należy odjąć centymetr lub dwa centymetry. Wewnętrzną nogawkę również można zmierzyć centymetrem krawieckim od kroku w dół na nodze. Ostatnim parametrem niezbędnym do zakupu idealnie pasujących spodni jest długość całkowita spodni. Długość całkowitą mierzy się wzdłuż zewnętrznej nogawki spodni. Niekiedy warto również zmierzyć obwód w biodrach oraz obwód przy końcu nogawek, zwłaszcza w przypadku spodni z obcisłym fasonem. Należy pamiętać, że materiał w trakcie użytkowania i prania rozciąga się, więc kupowanie większych rozmiarów może okazać się nietrafionym wyborem. Szczególnie rozciągliwe są jeansy, ponieważ w ich produkcji zazwyczaj stosuje się domieszkę stretchu, elastanu lub innego podobnego materiału. Warto także zwracać uwagę na obwód ud, a zwłaszcza w przypadku muskularnych panów.

Uzyskane wyniki należy podzielić przez 2.54, ponieważ tyle wynosi jeden cal. 

Dodaj komentarz